Films shortlisted for various competition sections at the Pune International Film Festival were announced by Dr.Jabbar Patel, the Festival Director of Pune International Film Festival (PIFF) during a Press Conference held in the city today. Abhijeet Ranadive, Creative Head & Selection Committee Member, Ravi Gupta, Secretary of PIFF and ShrirangGodbole, Co-ordinator, PIFF Bazaar were also present at the occasion. The 15th Edition of Pune International Film Festival will take place in Pune between January 12th and 19th and film buffs eagerly wait for the names of these films. ALSO READ: 15th PIFF to kick start tomorrow in Pune! Wishes to raise global awareness through the ENVIRONMENT theme

 Films shortlisted for the WORLD COMPETITION and STUDENT LIVE ACTION AND STUDENT ANIMATION SECTION were announced today.
  • The World Competition with 14 Films from across the globe includes one from India – ‘Lady of the Lake’ directed by HaobamPaban Kumar.
  • Of 13 Films in the Live Action Section of the Student Competition has as many as 4 films from India of which 2 are made by the students of FTII and 2 by the students of Whistling Woods International.
  • The Student Competition Section for Animated films has 16 films with 1 Film – ‘Tumling Street’ made by Saint Xavier’s College, India has bagged the place in this section.

Continuing the tradition of roping inGlobal Cinema Experts as the Jury, this year’s jury at PIFF includes Aparna Sen (India), Prof Jerzy Stuhr (Poland), Goran Paskaljevic (Serbia), Jorge Arriagada (Chile), Jens Fischer (Sweden), GowriRamnarayan (India), Bennet Rathnayake (Sri Lanka) and NargesAbyer (Iran). Commenting on the films shortlisted this year in various sections of PIFF Dr.Patel said, “This year we received more than 1,100 entries for all the competitions at PIFF from over 95 countries.This year we bring a selection of 225+ select movies for the festival. We have 2 sections dedicated for our theme this year – Environment”

 

Films shortlisted for the World Cinema Competition

  1. Zoology (Russia) Directed by Ivan I. Tverdovsky
  2. Some one to talk to (China) Directed by Yulin Liu
  3. The Student (Russia) Directed by Kirill Serebrennikov
  4. A Decent Woman (Argentina) Directed by Lukas ValentaRinner
  5. Slack Bay (France) Directed by Btuno Dumont
  6. Lost in Munich (Czech Republic) Directed by Petr Zelenka
  7. The Land of The Enlightened (Belgium) Directed by Pieter-Jan De Pue
  8. Playground (Poland) Directed by Bartosz M. Kowalski
  9. The Innocents (France) Directed by Anne Fontaine
  10. In Between (Israel) Directed by MaysalounHamoud
  11. Correspondences (Portugal) Directed by Rita Azevebo Gomes
  12. Godless (Bulgaria) Directed by RalitzaPetrova
  13. Lady of The Lake (India) Directed by HaobamPaban Kumar
  14. Don’t Tell OrhanPamuk That His Novel Snow Is In The Film I Made About Kars (Turkey) Directed by RizaSonmez

Films shortlisted for the Student Section (Live Action) Competition

  1. The Stepmother (China) Directed by Beijing Film Academy (BFA- China)
  2. Tenants (Poland) Directed by PaństwowaWyższaSzkołaFilmowa, Telewizyjna I Teatralna(PWSFTviT – Poland)
  3. Kanche (India) Directed by Whistling Woods International (WWI – India)
  4. Exodus (Georgia) Directed by Theatre and Film Georgia State University (TAFU – Georgia)
  5. Angelus Novus (UK) Directed by London Film School (LFS – United Kingdom)
  6. Andhere Mein (India) Directed by FTII
  7. Strange Bird (Belgium) Directed by LUCA School of Arts, Belgium
  8. Homeless (South Africa) Directed by South African School of Motion Picture Medium and Live Performance (AFDA – South Africa)
  9. Kalpvriksha (India) Directed by FTII
  10. Pitter Patter Goes My Heart (USA) Directed by Columbia University (USA)
  11. The Patriot (UK) Directed by National Film and Television School (UK)
  12. PhoolPakhru (India) Directed by Whistling Woods International (WWI – India)
  13. Everything Will Be OK (Austria) Directed by UniversitätfürMusik und DarstellendeKunst Wien (UMDK – Austria)

Films shortlisted for the Student Section (Animation) Competition

  1. Happy End (Czech Republic) Directed by Filmová a TelevizníFakulta (FAMU-Czech Republic)
  2. Some Thing (Germany) Directed by Filmakademie Baden-Württemberg (FABW-Germany)
  3. Missing Key (France) Directed by ESMA (France)
  4. Wellington Jr. (France) Directed by La Femis
  5. Mila Fog (Slovakia) Directed by VysokaSkolaMuzickychUmeni (VSMU Slovakia)
  6. The Seaside (UK) Directed by Northen Film School (NFS/LBU-UK)
  7. The Three Ring Circus (Belgium) Directed by KoninklijkeAcademieVoorSchoneKunsten(KASK-Belgium)
  8. Black Sheep (South Africa) Directed by South African School of Motion Picture Medium and Live Performance (AFDA-South Africa)
  9. Tumling Street (India) Directed by St. Xavier’s College
  10. Hum (USA) Directed by Chapman University
  11. The Case of Nips and Porkington (Canada) Directed by Sheridan College
  12. Don’t Forget About Mori (Russia) Directed by St. Petersburg State Institute of Film and Television (SPSIFT -Russia)
  13. Another Everest (USA) Directed by University of North Carolina School of the Art (UNCSA – USA)
  14. When It rains Outside (Georgia) Directed by Theatre and Film Georgia State University (TAFU – Georgia)
  15. D 729 (Belgium) Directed by Royal Institute for Theatre, Cinema and Sound (RITCS – Belgium)
  16. Promenade (Italy) Directed by Milano CivicaScuola di Cinema (MCSC – Italy)