New Delhi:  The counting of votes for five states assemblies — Rajasthan, Madhya Pradesh, Chhattisgarh, Telangana and Mizoram that went to polls recently concluded on Tuesday. The Congress on Tuesday appeared to be on the road to victory in BJP-ruled Chhattisgarh, Rajasthan and Madhya Pradesh while the Telangana Rashtra Samithi (TRS) was headed for a landslide win in Telangana, dealing a blow to the Congress. Here’s the list of winning candidates of all the five  states.

Winners of Mizoram Assembly election

.A.C. NoName of ConstituencyName of BJP CandidateName of Congress CandidateMizo National FrontLeading/Trailing
11Hachhek -STVANLALRUATA PACHUAULal Rindika RalteLALRINENGA SAILO Congress Wins
22Dampa-STEr K LalrimawiaLalrobiakaLALRINTLUANGA SAILO MNF Wins
33Mamit-STMalsawtluangaJohn RoutluanglianaH. LALZIRLIANA MNF Wins
44Tuirial-STMr. Jacob T VanlawmaJoseph Lalgaihawma EalteSAILOTHANGA SAILO IND Wins
55Kolasib-STB LianthliraDr. NgurdinglianaK. LALRINLIANA MNF Wins
66Serlui-STVanlal HmuakaAnhgu LalhmachhuanaLALRINSANGA RALTE MNF Wins
77Tuivawl-STMrs Judy ZohminglianiR.L.PianmawiaLALCHHANDAMA RALTE MNF Wins
88Chalfith-STP SanghmingthangaL.T.HrangchalLALRINLIANA SAILO MNF Wins
99Tawi-STProf J V HlunaRosiamnghetaR.LALZIRLIANA MNF Wins
1010Aizawl North I-STDavid L SailoC.LalhilmpuiaLALRINGLIANA Independent Wins
1111Aizawl North II-STMrs. C LalnunziriH.LiansailovaLALTLANZOVA KHIANGTE IND Wins
1212Aizawl North III-STV L AwiaLal ThanzaraC LALMUANPUIA MNF Wins
1313Aizawl East ILaldinliana SailoK.VanlalrawnaZORAMTHANGA MNF Wins
1414Aizawl East II-STC Malsawmi (W)LalsawtaROBERT ROMAWIA ROYTE MNF Wins
1515Aizawl West I-STMalsawmlianaP.C.LaltlansangaK. SANGTHUAMA  IND Wins
1616Aizawl West II-STL.R. ColneyDr.Lalmalsawma NghakaLALRUATKIMA  MNF Wins
1717Aizawl West III-STR. LalzamlianaDr.C.T.TluangaVANLALZAWMA
 IND Wins
1818Aizawl South I-STDR ZONUNTLUANGAR.VanlalvenaK. LIANTLINGA IND Wins
1919Aizawl South II-STLalniliana HauhnarLt.Col(Retd)Z S ZualaDENGHMINGTHANGAIND Wins
2020Aizawl South III-STMs F LalremsangiK.S.ThangaF. LALNUNMAWIA MNF Wins
2121Lengteng-STMrs LaldinnghetiH.RohlunaL.THANGMAWIA
MNF Wins
2222Tuichang North-STMrs LalduhpuiiJames ThanghmingmawiaTAWNLUIA
MNF Wins
2323Champhai North-STHrangsatkimaT.T.ZothansangaDR ZR.THIAMSANGA MNF wins
2424Champhai South-STRonghaka ColneyLal ThanhawlaT.J LALNUNTLUANGA MNF wins
2525East Tuipuri-STDr. V L Zahawma ChawgthuT.SangkungaRAMTHANMAWIA MNF Wins
2626Serchhip-STC LalchungluraLal ThanhwalaC LALRAMZAUVA IND Wins
2727Tuikum-STC LalnunmawiaSangzela TlauER. LALRINAWMA
MNF Wins
2828Hrangturzo-STK SangzualaMiss VanlalawmpuiiLALCHAMLIANA MNF Wins
2929South Tuipui-STLalnunpuia ChawngthuJohn SiamkungaDR R LALTHANGLIANA MNF Wins
3030Lunglei North-STRamdinzuavaP.C. LalthanlianaVANLALTANPUIA MNF Wins
3131Lunglei East-STH LalruataJoseph LalhimpuiaLAWMAWMA TOCHHAWNG MNF Wins
3232Lunglei West-STC.S.CHAWNGCHHUMAChalrosanga RalteC.LALRINSANGA MNF Wins
3333Lunglei South-STDr AichhungaR.LalnuntharaK PACHHUNGA MNF Wins
3434Thorang-STJOSEPH LALZAWMLIANAZodintluangaZODINTLUANGA RALTE  INC Wins
3535West Tuipui-STKINA RANJAN CHAKMANihar kanti ChakmaF ROBERT HMINGTHANSANGA BJP Wins
3636Tuichawng-STBUDDHA DHAN CHAKMAKALI KUMAR TONGCHANGYARASIK MOHAN CHAKMA BJP Wins
3737Lawngtlai West-STJ.B. RUALCHHINGAC.NgunlianchungaC. RAMHLUNA INC Wins
3838Lawngtlai-STVanupa ZathangH ZothanglianaH. BIAKZAUA MNF Wins
3939Saiha-StS. VADYUS.HiatoDR. K. BEICHHUA MNF Wins
4040Palak-STHIPHEIK.T. ROKHAWM. CHAKHU INC Wins

Here is the list of winners of Telangana Assembly election

AC. NO.Name of ACName of BJP CandidateName of Congress CandidateName of TRS CandidateWinning/Trailing
1SirpurDr. SrinivasuluDr. Palvai Harish BabuKoneru Konappa TRS Leading
2Chennur (SC)Sri Andugula SrinivasuluDr. Venkatesh Netha BorlakuntaBalka Suman  TRS Leading
3Bellampalle (SC)Sri Koyyala EmajiDurgam Chinnaiah  TRS Leading
4MancherialRaghunath VerabelliKokkirala Premsagar RaoNadipelli Diwakar Rao Congress leading
5Asifabad (ST)Sri Ajmira Athmaram NaikAthram SakkuSmt.Kova Laxmi TRS Leading
6Khanapur (ST)Sri Satla AshokRamesh RathodSmt.Rekha Naik TRS Leading
7AdilabadSri Payal ShankarSmt. Sujatha GandrathJogu Ramanna TRS Wins
8Bhoth (ST)Sri Madavi RajuSoyam Bapu raoRathod Babu Rao TRS Wins
9NirmalDr.(Smt.) Aindla Suvarna ReddyAllati Maheshwar ReddyAllola Indra Karan Reddy TRS Wins
10MudholeDr. Padakanti RamadeviRama Rao Patel PawarG Vittal ReddyTRS Wins
11ArmoorSri Prodduturi Vinay Kumar ReddySmt. Akula LalithaAshannagari Jeevan Reddy TRS Wins
12BodhanAljapur SrinivasP Sudharshan ReddyShakeel Ahmed TRS Wins
13Jakkal (SC)Smt.Aruna TharaSoudagar GangaramHanumanthu Shinde TRS Wins
14BanswadaSri Naidu PrakashKasula BalarajuPocharam Srinivas Reddy TRS leading
15YellareddyBanala Laxma ReddyJajala SurendarEnugu Ravinder Reddy INC Wins
16KamareddySri K Venkata Ramana ReddyShabbir AliGampa Govardhan TRS Wins
17Nizamabad (Urban)Sri Endala LakshminarayanaTaher bin hamdanGanesh Bigala TRS leading
18Nizamabad (Rural)Sri Keshpally Anand ReddyDr. Rekula Bhupathi reddyBajireddy Goverdhan  TRS leading
19BalkondaSri.R RajeshwarE Anil KumarVemula Prashanth Reddy  TRS Wins
20KorutlaDr. J VenkatJuvvadi Narsingh RaoKalavakuntla Vidyasagar Rao TRS Wins
21JagityalSri Muduganti Ravinder ReddyJeevan ReddyDr M Sanjay Kumar TRS Wins
22Dharmapuri (SC)Sri Kannam AnjaiahAdluri Laxman KumarKoppula Eeshwar TRS Wins
23RamagundamSmt. Balmuri VanithaM. S Raj ThakurSomarapu SathyanarayanaAll India Forward Bloc Wins
24ManthaniSri Rendla Sanath KumarSridhar Babu DuddilaPutta Madhukar Cong Wins
25PeddapalleSri G Rama Krishna Reddy, Ex.MLAC. Vijay Ramana RaoDasari Manohar Reddy  TRS leading
26KarimnagarSri Bandi sanjayPonnam PrabhakarGangula Kamalakar TRS Wins
28VemulawadaPratapa RamakrishanAadi SrinivasChennamaneni Ramesh TRS Wins
27Choppadandi (SC)Smt.Bodiga ShobhaDr. Medipally SatyamSunke RaviShankar TRS Wins
29SiricillaSri Mallagari Narsa GoudK K Mahendar ReddyKT Rama Rao TRS Wins
30Manakondur (SC)Sri Gaddam NagarajuArepally MohanRasamai Balakishan TRS Wins
31HuzurabadRaghu PuppalaKaushik Reddy PadiEetala Rajender TRS Wins
32HusnabadChada Srinivasa ReddyVodithela Satish Kumar TRS leading
33SiddipetSri Naini Narotham ReddyTanneru Harish Rao TRS Wins
34MedakAkula RajaiahAmmareddy Gari Upender ReddySmt M Padma Devender Reddy TRS Wins
35NarayankhedPatlolla Sanjeeva ReddySuresh Kumar ShetkarM.Bhupal Reddy
36Andole (SC)Sri Babu Mohan Pally, Ex.MLADamodar RajanarsimhaChanti Kranthi Kiran
37NarsapurSingayagapalli GopiV Sunitha Laxma ReddyChilumula Madan Reddy
38Zahirabad (SC)Sri Jangam GopiDr. J Geetha ReddyK.Manik Rao TRS Wins
39SangareddyDeshpande Rajeshwar RaoJaya Prakash Reddy (Jagga Reddy)Chintha Prabhakar
40PatancheruKarunakar Reddy. PKata Srinivas GoudGudem Mahipal Reddy
41DubbakSri M Raghunandan RaoMaddula Nageshwar ReddySolipeta Ramalinga Reddy TRS leading
42GajwelSmt. Akula VijayaVanteru Pratap ReddyKalvakuntla Chandrashekar RaoTRS Wins
43MedchalSri P Mohan ReddyKichannagari Laxma ReddyChamakura MallaReddy
TRS Wins
44MalkajgiriSri N.Ramchender Rao, MLCMainampally Hanumantharao
45QuthbullapurKasani Veeresh KasaniKuna Srisailam GoudKP Vivekananda
46KukatpallySri Madhavaram Kantha RaoMadavaram Krishna Rao TRS leading
47UppalSri N V S S PrabhakarBethi Subhash Reddy
48IbrahimpatnamAshok KothaManchireddy Kishan Reddy
49Lal Bahadur NagarSri Perala Sekhar RaoD.Sudhir reddyMuddagoni Rammohan Goud
50MaheshwaramSri andela Sriramulu YadevSmt. P. Sabita Indra ReddyTeegala Krishna Reddy
51RajendranagarSri Baddam Bal Reddy, Ex.MLAT.Prakash Goud
52SherlingampallySri G. YoganandArekapudi Gandhi TRS Wins
53Chevella (SC)Kanjarla PrakashK. S. RatnamKale Yadaiah TRS Wins
54PargiK. Prahalad RaoT. Ram Mohan ReddyKoppula Mahesh Reddy
55Vicarabad (SC)Sri.Raipally Sai KrishnaGaddam Prasad KumarDr. Methuku Anandh TRS Wins
56TandurSri Patel Ravi ShankarPanjuguia Pilot Rohith ReddyPatnam Mahender Reddy INC Wins
57MusheerabadDr. K LaxmanM. Anil Kumar YadavMuta Gopal
58MalakpetSri Ale JithendraC.Satish Kumar
59AmberpetSri G Kishan ReddyKaleru Venkatesh  TRS Wins
60KhairathabadSri Chinthala Ramachandra ReddyDr. Sarvan DasojuDhanam Nagender
61Jubilee HillesSri Sridhar ReddyP Vishnuverdhan ReddyMaganti Gopinath
62Sanath NagarSri Bhavarlal VarmaTalasani Srinivas Yadav TRS Wins
63NampalliDevara KarunakarMohd. Feroz KhanMunukuntla Anand Goud AIMIM Wins
64KarwanSri T Amar SinghOsman Bin Mohammad al hazriT Jeevan Singh
65GoshamahalSri T Raja SinghM. Mukesh GoudPrem Singh Rathod BJP Wins
66CharminarSri T. Uma MahendraMahammad GhouseMohammed Salauddin Lodi
67ChandrayanguttaKum. Syed ShahezadiEsa Binobadi MisriM Seetharam Reddy AIMIM’s Akbaruddin Owaisi Wins
68YakatpuraSri Charmani RooprajK Rajender RajuSama Sundar Reddy
69BahadurpuraSri Haneef AllKalem BabaInayath Ali Baqri AIMIM Wins
70SecunderabadBandapelly SatishKasani Gananeshwar MudirajT Padma Rao Goud TRS Wins
71Secunderabad Cantt (SC)Sriganesh NarayananSarve Sathya NarayanaG Sayanna TRS Wins
72KodangalNagurao NamajiA. Revanth ReddyPatnam Narender Reddy
73NarayanpetSri K Rathanga Pandu ReddyVamanagiri KrishnaS Rajender Reddy
74MahbubnagarG. Padmaja ReddyV Srinivas Goud
75JadcherlaDr. jaruplavath Gopl (Kalyan Naik)Dr. Mallu RaviDr Chernakola Laxma Reddy  TRS Wins
76DevarkadraSri Aggani Narsmulu SagarDr.Paban Kumar reddyAla Venkateshwar Reddy
77MakthalSri B KondaiahChittem Ram Mohan Reddy
78WanaparthiSri Kotha Amarender ReddyDr. G. Chinna ReddySingi Reddy Niranjan Reddy  TRS Wins
79GadwalSri Gadwal Venkatadri ReddySmt. D K ArunaBandla Krishna Mohan Reddy  TRS Wins
80Alampur (SC)B. RajiniSA Sampath KumarVallur Mallepogu Abraham
81NagarkurnoolSri Nedanuri Dilip CharyNagam Janardhan ReddyMarri Janardhan Reddy
82Achampet (SC)Sri Malleshwar MedipurDr. Ch. Vamsi KrishnaGuvvala Bal Raj
83KalwakurthySri T AcharyDr. Vamshichand ReddyG.Jaipal Yadav TRS Wins
84ShadnagarSri N Srivardhan ReddyC Pratap ReddyY Anjaiah Yadav TRS Wins
85KollapurSri Sudhakar RaoBeeram Harsh Vardhan reddyJupally Krishna Rao
86DevarakondaDr.Jaruplavath Gopl (kalyan Naik)Balu NaikRamavath Ravindra Kumar  TRS Wins
87Nagarjuna SagarSmt. Kankanala NivedithaK. Jana ReddyNomula Narsimaiah TRS Wins
88MiryalgudaSri Karanati PrabhakarR.KrishnaiahN Bhasker Rao Congress Leading
89HuzurnagarSri Bobba Bhagya ReddyN. Uttam Kumar Reddyshanampudi Saidi Reddy
90KodadSri Jallepall Venkatakeswer RaoSmt. N. Padmavati ReddyBollam Mallayya Yadav
91SuryapetSri Sankineni Venkateswara RaoR. Damodar ReddyGunthakandla Jagadeesh Reddy
92NalgondaSriramoju Shanmukha CharyKomatireddy Venkat ReddyKancharla Bhupal Reddy
93MunugodeDr. G. Manohar ReddyK. Rajgopal ReddyKusukuntla Prabhaker Reddy INC Wins
94BhongirKumbham Anil Kumar ReddyPylla Sekhar Reddy
95Nakrekal (SC)Kasarla LingaiahChirumarti LingaiahVemula Veeresham INC Wins
96ThungathurthySri Kadiyam RamchandraiahAddanki dayakarGyadari Kishore Kumar TRS Leading
97AlairSri Donthiri Sridhar ReddyB. Bhikshmaiah GoudSmt.Gongidi Sunitha TRS Wins
98JangaonSri K.V.L.N Reddy (Raju)Ponnala LakshmaiahMuthireddy Yadagiri Reddy
99Ghanpur (Station) (SC)Sri Perumandla VenkateshwarluSmt. Singapur IndiraDr Thatikonda Rajaiah
100PalakurthiSri Somaiah GoudJanga Raghav ReddyErrabelly Dayakar Rao
101Dornakal (ST)Sri G.Laxman Naik @LachiramDr. Jatoth Ramachandru NaikDS Redya Naik
102Mahabubabad (ST)Jatothu HussainPorika Balaram NaikBanoth Shanker Naik TRS Wins
103NarsampetSri Edla Ashok ReddyDonti Madhava ReddyPeddi Sudershan Reddy TRS Wins
104ParkalDr. P Vijayachandra ReddySmt. Konda SurekhaChalla Dharma Reddy TRS Wins
105Warangal WestSri M Dharma Rao, Ex.MLADasyam Vinay Bhasker  TRS Wins
106Warangal EastSri Kusuma SatishRavi Chandra VaddirajuSri Nannapaneni Narender
107Wardhannapet (SC)Sri Kotha Saranga RaoAroori Ramesh TRS Wins
108BhupalpalleDr. Chandupatla Keerthy ReddyGandra Venkat Ramana ReddyAjmira Chandulal INC Wins
109Mulug (ST)Sri Banoth devilalSmt. D. Anusuya SeethakkaAjmira Chandulal INC Wins
110Pinapaka (ST)Dr. Santosh Kumar ChandaRega Kantha RaoPayam Venkateshwarlu
111Yellandu (ST)Smt. Mokalla Naga SravanthiSmt. Banoth Haripriya NaikKoram Kanakaiah
112KhammamUppala SaradaPuvvada Ajay Kumar TRS Wins
113PalairSridhar Reddy KondapalliKandala Upender ReddyTummala Nageshwar Rao INC Wins
114Madira (SC)Kathula Shyamala RaoBhatti Vikramarka MalluLingala Kamalraj INC Wins
115Wyra (ST)Ms. Bhukya Reshma Bai (Resyma Rathore)Banoth Madan Lal Independent Wins
116Sathupalli (SC)Sri Namburi Ramalingeswara RaoPidamarthi Ravi TDP Wins
117KothagudemSri Byreddy Prabhakar ReddyVanama Venkateswar RaoJalagam Venkat Rao INC Wins
118Aswaraopeta (ST)Dr. Bukya Prasad RaoThati Venkateshwarlu
119Bhadrachalam (ST)Smt. Kunja Satyavathi, Ex.MLAPodem VeeraiahDr Thellam Venkat Rao INC Wins

Here is the list of winners of Rajasthan Assembly election

SI.AC. NO.Name of ACName of BJP CandidateName of Congress CandidateWinning/Trailing Candidate
11SadulshaharGurveer Singh BaradJagdish Janghid
22Sri ganganagarVinnita AhujaAshok Chandak
33KaranpurSurendra Pal SinghS. Gurmeet Singh Kunner S. Gurmeet Singh Kunner
44SuratgarhRam Pratap KasaniyaHanumaan Meel
55Rai Singhnagar (SC)Balweer LuthraSmt. Sona Devi Barwi
66Anupgarh (SC)Santosh BawariKuldeep IndoraSantosh Bawari
77SangriaGurdeep Singh ShahpiniSmt. Shabnam Godara Gurdeep Singh Shahpini
88HanumangarhDr. Ram PratapVinod Chaudhary Vinod Chaudhary
99Pilibanga (SC)Dharmendra MochiVinod Kumar Godwal
1010NoharAbhishek MatoriyaAmit chachan Amit chachan
1111BhadaraSanjeev Kumar BeniwalSuresh Chaudhary Balwan Poonia (CPI-M)
1212Khajuwala (SC)Dr. Vishwanath MeghwalGovind Ram Meghawal Govind Ram Meghawal
1313Bikaner WestGopal JoshiB.D Kalla
1414Bikaner EastSushree Siddhi KumariKanhaiyalal Jhawar Sushree Siddi Kumari / Leading
1515KolayatShrimati Punam KanwarBhanwar Singh Bhati
1616LudkaransarSumit GodaraVirendra Beniwal
1717Sree dungargarhTarachand SaraswatMangalram Godara Girdharilal (CPI-M)
1818NokhaBihari Lal BishnoiRameshwar Lal Dudi
1919SadulpurRamsingh KaswanMs. Krishna Punia
2020TaranagarRakesh jangirNarendra Budania
2121SardarshaharAshok pinchaBhanwar Lal Sharma
2222ChuruRajendra RathodRafiq Mandeliya
2323RatangarhAbhinesh MaharishiBhanwar Lal Pujari
2424Sujangarh – SCKhemaram MeghwalMaster Bhanwar Lal Meghawal
2525Pilani (SC)Kailash MeghwalJ.P. Chandelia JP Chandelia
2626SurajgarhSubhash PuniaSharwan Kumar
2727JhunjhunuRajendra BhamuBrijendra Singh Ola Brijendra Singh Ola
2828MandawaNarendra KumarMs. Rita Kumari Chaudhary
2929NawalgarhBanwari Lal SainiRajkumar Sharma Rajkumar Sharma
3030UdaypurwatiShubhkaran ChoudharyBhagwan Ram SainiRajendra Guda (BSP)
3131KhetadiDharmpal GurjarDr. Jitendra Singh
3232FatehpurSunita jakharHakam Ali
3333LachhmangarhDinesh joshiGovind Singh Dotasara
3434Dhond (SC)Goverdhan VermaParasaram Mordiya Parasaram Mordiya
3535SikarRatan JaldhariRajendra Parikh
3636Data-RamgarhHarishchandra KumawatVirendra Chaudhary
3737KhandelaBanshidhar KhandelaSubhash Meel
3838Neem Ka ThanaPremsingh BajorSuresh Modi
3939Shri MadhopurJhabar Singh KharraDeependra Singh Shekhawat
4040KotputliMukesh GoyalRajendra Singh Yadav
4141ViratnagarDr. Phool Chand BhindaIndraj Gurjar
4242ShahpuraRao Rajendra SinghManish Yadav
4343ChomuRamlal SharmaBhagwan Sahai Saini
4444PhuleraNirmal KumawatVidhyadhar Choudhary
4545DuduDr. Premchand BarawaRitesh Bairwa Babulal Nagar (Independent)
4646JhotwadaRajpal Singh ShekhawatLalchand Katariya Lalchand Katariya
4747AmerSatish PuniaPranhant Sharma Satish Punia
4848Jamwa Ramgarh – STMahendrapal meenaGopal Meena Gopal Meena
4949Hawa MahalSurendra ParikMahesh Joshi Mahesh Joshi
5050Vidyadhar NagarNarpat Singh RajviSitaram Agarwal
5151Civil LinesArun ChaturvediPratap Singh Khachariyawas Pratap Singh Khachariyawas
5252Kishal PolMohanlal GuptaAmeen Kagzi
5353Adarsh NagarAshok ParnamiRafeeq Khan Rafeeq Khan
5454Malviya NagarKalicharan SarrafSmt Archana Sharma Kalicharan Sarraf
5555SanganerAshok lahotiPushpengra Bhardwaj
5656Bagru – SCTBDSmt. Ganga Devi
5757Bassi (ST)Kanhaiyalal MeenaDaulatram Meena Laxman Meena (Independent)
5858Chakusu (SC)Ramautar BarawaVed Prakash Solanki
5959TijaraSandeep DaymaAimamuddin Ahmed Khan Sandeep Kumar (BSP)
6060Kishangarh BasRamhet Singh YadavDr.karan singh Yadav Deepchand (BSP)
6161MundawarManjeet ChoudharyAlliance (Loktantrik Janta Dal) Manjeet Choudhary
6263BansurMahendra YadavSmt. Shakuntala Rawat Shakuntala Rawat
6362BehrorMohit YadavDr R C. Yadav Baljeet Yadav (Independent)
6464ThanagaziRohitash SharmaSunil Kumar Sharma Kanti Meena (Independent)
6565Alwar Rural – SCRamkrishna MeghwalTikaram Julie Tikaram Julie
6666Alwar CitySanjay SharmaSmt Shweta Saini Sanjay Sharma
6767RamgarhSukhwant SinghMrs. Safia Zubair Khan
6868Rajgarh – Laxmangarh – STVijay MeenaJohrilal Meena Johrilal Meena
6969KathumarBabulal ManagerBabutal Bairwa Babulal Manager
7070KamanJawahar Singh BedamSmt. Zahida Khan Zahida Khan
7171NagarAnita Singh GurjarMurli lal Gujar Wajib Ali (BSP)
7272Deeg- KumherDr. Shailesh SinghVishvendra Singh
7373BharatpurVijay BansalAllaince (Rashtriya Lok Dal) Subhash Garg (RLD)
7474NadbaiKrishnendra Kaur – DipaHimanshu Katara (Sharma)
7575Vair (SC)Ramswaroop KoliBhajan Lal Jatav
7676Bayana (SC)Ritu BanawatAmar Singh Jatav
7777Basedi (SC)Chhataria JatavKhiladilal Bairwa Khiladilal Bairwa
7878BadiJasawant GurjarGiriraj Singh Malinga Giriraj Singh Malinga
7979DhaulpurShobharani KushwahaDr. Shiv Charan Kushwaha Shobharani Kushwaha
8080RajakhedaAshok SharmaRohit Vohra Rohit Vohra
8181Todabhim – STRamesh MeenaPrithviraj Meena
8282Hindon (SC)Manju KhairwalBharosi Lal Jatav Bharosi Lal Jatav
8383KarauliO.P SainiDamhan Singh Gurjar
8484Sapotara (ST)Golma Devi MinaRamesh Chand Meena
8585BandikuiRamkishor sainiG. R. Khatana
8686MahuvaRajendra meenaAjay Bohra
8787Sikrai (SC)Vikram BansiwalSmt. Mamta Bhupesh Mamta Bhupesh
8888DausaShankar SharmaMurarilal Meena Murarilal Meena
8989Lalsot (ST)Ramvilas MinaPrasadi Lal Meena Prasadi Lal Meena
9090GangapurManSingh GurjarRajesh Aggarwal Ramkesh (Independent)
9191Bamanwas (ST)Rajendra MinaMs. Indira Meena Indira Meena
9292Sawai MadhopurSmt. Asha MeenaDanish Abrar
9393Khandar (SC)Jitendra GothwalAshok Bairwa Ashok Bairwa
9494MalpuraKanhaiya ChoudharyAlliance (Rashtriya lok Dal) Kanhaiya Choudhary
9595Niwai – SCRamsahay VermaPrashant Bairwa Prashant Bairwa
9696TonkYunus KhanSachin Pilot Sachin Pilot
9797Devli – UniaraRajendra GurjarHarish Meena Harish Meena
9898KishangarhVikas ChoudharyNandaram Thakan
9999PushkarSuresh Singh RawatSmt. Naseern Akhtar Insaaf
100100Ajmer NorthVasudev DevnaniMahendra Singh Ralawta
101101Ajmer South (SC)Anita BhadelHemant Bhati Anita Bhadel
102102NaseerabadRamswaroop LambaRamnarayan Gurjar
103103ByavarShankar Singh RawatParas Panch Jain
104104MasoodaSusheel Kanwar PaladaRakesh Parikh Rakesh Parikh
105105KekriRajendra VinayakaDr. Raghu Sharma
106106LadnoonManohar SinghMukesh Bhakar
107107DeedwanaJeetendra Singh JodhaChetan Chaudhary (Dudi) Chetan Chaudhary
108108Jayal (SC)Shrimati Manju BaghmarSmt. Manju Meghwal Manju Meghwal
109109NagaurShri Mohan Ram ChoudharyHabibur Rahman
110110KhinwsarRamchandra UttaSawaisingh Godara
111111Medta (SC)Bhanwra Ram RithariyaSonu Chitara
112112DeganaAjay Singh KeelakVijaypal Mirdha Vijaypal Mirdha
113113MakranaRupa Ram Jat (Muratiya)Zakir Hussain Gaisawal
114114ParabatsarMaan Singh KinsareeyaRamniwas Gawadia
115115NaavanVijay Singh ChoudharyMahendra Choudhary
116116JaitaranAvinash GehlotDilip Caudhary Avinash Gehlot
117117Sojat (SC)Shobha ChouhanSmt. Shobha Solanki Shobha Chouhan
118118PaliGyanchand Parakhmahaveer Rajpurohit
119119Marwad JunctionKesaram ChoudharyJassaram K Rathore
120120BaliPushpendra Singh RanawatAlliance (NCP) Pushpendra Singh Ranawat
121121SumerpurJoraram KumawatRanju ramawat
122122PhalaudiPabbaram VishnoiMahesh Vyas
123123LohawatGajendra Singh KhinwsarKisanaram Vishnoi Kisanaram Vishnoi
124124ShergarhBabusingh RathodMrs Meena Kanwar w/o Ummed Singh Meena Kanwar
125125OsianBheraram ChoudharyMs Divya Maderna Divya Maderna
126126Bhopalgarh (SC)Kamsa MeghwalBhanwar Balai
127127SardarpuraShambhu Singh KhetasarAshok Gehlot Ashok Gehlot
128128JodhpurAtul BhansaliSmt. Manisha Pawar
129129SursagarShrimati Surya Kanta VyasProf Ayub Khan
130130LuniJogaram PatelMahendra Bishnoi
131131BiladaArjunlal GargHeera Ram Meghwal
132132JaisalmerSangsingh BhatiRoopa Ram Meghwal Roopa Ram Meghwal
133133PokhranPratap PuriSaleh MohammedSaleh Mohammed
134134ShivaKhuman SinghAmeen Khan Ameen Khan
135135BadmerCol. SonaramMewaram Jain
136136BayatuKailash ChoudharyHarish Chaudhary Harish Chaudhary
137137PachpadraAmraram ChoudharyMadan Prajapat
138138SiwanaHamir Singh BhayalPankaj Pratap Singh
139139Gudha MalaniLaduram VishnoiHemaram Chaudhary Hemaram Chaudhary
140140ChauhtanAdooram MeghwalPadmaram Meghwal Padmaram Meghwal
141141AhorChhagan Singh RajpurohitSawararn Chaudhary Chhagan Singh Rajpurohit
142142Jalor (SC)Jogeshwar GargSmt. Manju Meghwal Jogeshwar Garg
143143BhinmalPuraram ChoudharySarnarjeet Singh Puraram Choudhary
144144SanchorDanaram ChoudharySukhram Vishnoi Sukhram Vishnoi
145145RaniwadaNarayan Singh DewalRatan Devasi
146146SirohiOtaram DewasiJeevararn Arya Sanyam Lodha (Independent)
147147Pindwada-Abu (ST)Sama Ram GarasiyaLalaram Garasiya Sama Ram Garasiya
148148Rewdar (SC)Jagasiram KoliNeeral Dangi Jagasiram Koli
149149Gogunda (ST)Pratap Lal GametiDr. Mangilal Garasia
150150Jhadol (ST)Babulal KharadiSunil Bhajat
151151Kherwada (ST)Nanalal AahriDr Dayaram Parmar
152152Udaipur Gramin (ST)Phool Singh MinaVivek Katara
153153UdaipurGulabchand KatariyaDr. Girija Vyas Girija Vyas / Leading
154154MawliDharmnarayan JoshiPushkar Lal Dangi Dharmnarayan Joshi
155155VallabhnagarUday Lal DangiGajendra Singh Shaktawat
156156Salumbar (ST)Amritlal MinaRaghuveer Singh Meena
157157Dhariyawad (ST)Gautamlal MinaNagaraj Meena Gautamlal Mina
158158Dungarpur (ST)Madhav Lal VarahatGanesh Ghogara Ganesh Ghogara
159159Aspur (ST)Gopichand MinaRaiya Meena Gopichand Mina
160160Sagwada (ST)Shankarla DechaSurendra Kumar (Bamania) Ramprasad (Bharatiya Tribal Party)
161161Chaurasi (ST)Susheel KataraMs Manjula Devi Rot Rajkumar Roat (Bharatiya Tribal Party)
162162Ghatol (ST)Harendra NinamaNanalal Ninama
163163Garhi (ST)Kailash MeenaSmt. Kanta Bheel Kailash Meena
164164Banswara (ST)Akhurdu MahiraArjun Barnaniya Arjun Barnaniya
165165Bagidora (ST)Khemraj GarasiyaMahendrajeet Singh Malviya Mahendrajeet Singh Malviya
166166Kushalgarh (ST)Bhimabhai DamorAlliance (Loktantrik Janta Dal)
167167BegunSuresh DhakadRajender Singh Bidhuri
168168KapasanArjun JeenagarAnandi Ram
169169ChittorgarhChandrabhan SinghSurendra Singh Jadawat Chandrabhan Singh
170170NimbahedaShrichand KriplaniUdaylal Anjana
171171Bari SadadiLalit OstawalPrakash Choudnary
172172Pratapgarh (ST)Hemant MinaRamlal Meena Ramlal Meena
173173BheemHari Singh RawatSudarshan Singh Rawat
174174KumbhalgarhSurendra Singh RathodGanesh Parmar
175175RajsamandKiran MaheshwariNarayan Singh Bhati Kiran Maheshwari / Leading
176176NathdwaraMahesh Pratap SinghDr. C.P. Joshi Dr CP Joshi / Leading
177177AsindJhabar Singh SankhlaManish Mewara
178178MandalKalulal GurjarRamlal Jat Ramlal Jat
179179SahadaRuplal JaatKailash Trivedi Kailash Trivedi
180180BhilwadaVitthal Shakar AwasthiAnil Dangi Vitthal Shakar Awasthi
181181Shahpura (SC)Kailash Chandra MeghwalAnil Dangi Kailash Chandra Meghwal
182182JahajpurGopichand MeenaMahaveer Prasad (Mochi) Gopichand Meena
183183MandalgarhGopal KhandelwalVivek Dhakar Gopal Khandelwal
184184HindoliOmendra singh HadaAshok Ashok
185185KeshoraipatanChandrakanta MeghwalRakesh Boyat
186186BundiAshok DograHarimohan Sharma
187187Kapasan -SCMamta SharmaAnandi Ram Khatik
188188SangodHeeralal NagarBharat Singh Kundanpur
189189Kota NorthPrahlad GunjalShanti Kumar Dhariwal
190190Kota SouthSandeep SharmaMs. Rakhi Gautam
191191LadpuraKalpana RajeSmt Gulnaz w/o Namuddn Guddu
192192Ramganj Mandi (SC)Madan DilawarRamgopal Bairwa Madan Dilawar
193193AntaPrabhulal SainiPramod Jain BhaiyaPramod Jain Bhaiya
194194Kishanganj (ST)Lalit MinaSmt. Nirmala Sahariya
195195Baran-Atru – SCBabu lal VermaPanachand Meghwal Panachand Meghwal
196196ChhabdaPratap Singh SinghwiKaran Singh Rathore
197197DugKalulal MeghwalMadan Lal Verrna Kalulal Meghwal
198198JhalrapatanSmt. Vasundhara RajeManvendra Singh Vasundhara Raje
199199KhanpurNarendra NagarSuresh Garjar Narendra Nagar
200200Manohar ThanaGovind RanipuriyaKailash Chand Meena Govind Ranipuriya

Here is the list of winners of Madhya Pradesh Assembly election

S. No.AC No.Name of Assembly ConstituencyName of BJP CandidateName of Congress CandidateWinning/
Trailing
11SheopurShri Durgalal VijayBabu JandelBabu- Leading
22VijaypurShri Sitaram AadiwasiRam Niwas RawatRam Niwas- Leading
33SabalgarhSmt. Sarla RawatBaijnath Kushwaha
44JouraShri Subedar SinghBanwarilal Sharma
55SumawaliShri Ajab Singh KushwahaAdal Singh Kasana
66MorenaShri Rushtam SinghRaghurajsingh Kasana
77DimaniShri Shivmangal Singh TomarGirraj Dandotia
88Ambah (SC)Shri Gabbar SakarwarKamlesh JatavKamlesh Jatav- Leading
99AterShri Arvind Singh BhadiriyaHemant KatareHemant Katare- Leading
1010BhindShri Rakesh ChoudharyRamesh Dubey
1111LaharShri Rashal SinghDr. Govind Singh
1212MehgaonShri Rakesh ShuklaO.P.S. Bhadoria
1313Gohad (SC)Shri Lalsingh AryaRanvir Jatav
1414Gwalior RuralShri Bharat Singh KushwahMadan KushwahaBharat Singh Kushwah- Leading
1515GwaliorShri Jaibhan Singh PawaiyaPradyuman Singh Tomar
1616Gwalior EastShri Satish SikarwarMunna Lal GoyalMunna Lal Goyal- Leading
1717Gwalior SouthShri Narayan Singh KushwahPrawn PathakNarayan Singh Kushwah- Leading
1818BhitarwarShri Anoop MishraLakhan Singh Yadav
1919Dabra (SC)Shri Kaptan Singh SahsariSrnt. Imarti Devi Suman
2020SewdaShri Radhelal BaghelGhanshyam SinghGhanshyam Singh- Leading
2121Bhander (SC)Smt. Rajni PrajapatiMrs. Raksha Santram Saroniya
2222DatiaShri Narottam MishraRajendra Bharti
2323Karera (SC)Shri Rajkumar KhatikJaswant JatavJaswant Jatav- Leading
2424PohariShri Prahlad BhartiSuresh Rathkheda
2525ShivpuriSmt. Yashodhara Raje ScindiaSidhharth LadaYashodhara Raje Scindia- Leading
2626PichhoreShri Pritam LodhiK.P. Singh
2727KolarasShri Virendra RaghuvanshiMahendra Singh Yadav
2828BamoriShri Brijmohan AzadMahendra Singh SisodiyaMahendra Singh- Leading
2929Guna (SC)Shri Gopilal JatavChandra Prakash AhirwarGopilal Jatav- Leading
3030ChachouraSmt. Mamta MeenaLaxman Singh
3131RaghogarhShri Bhupendra RaghuvanshiJaiwardhan Singh
3232Ashok Nagar (SC)Shri Ladduram KoriJajpal Singh Jajji Jajpal Singh Jajji- Leading
3333ChanderiShri Bhupendra DwivediGopal Singh ChauhanGopal Singh Chauhan- Won
3434MungaoliShri K.P. YadavBrajendra Singh Yadav
3535Bina (SC)Shri Mahesh RaiShashi Kumar KaithuriaMahesh Rai- Won
3636KhuraiShri Bhuepndra SinghAnmoday Choubey
3737SurkhiShri Sudhir YadavGovind Singh RajputGovind Singh Rajput- Leading
3838DeoriShri Teji Singh RajputHarsh Yadav
3939RehliShri Gopal BhargavKamlesh Sahu
4040Naryoli (SC)Shri Pradeep LariyaSurendra ChoudharyPradeep Lariya- Won
4141SagarShri Shailendra JainNevi JainShailendra Jain- Won
4242BandaShri Harvansh RathoreTarwar Singh LodhiTarwar Singh Lodhi- Leading
4343TikamgarhShri Rakesh GiriYadvendra SinghYadvendra Singh- Leading
4444Jatara (SC)Shri Harishankar KhatikLeft for Loktantrik Janata DalHarishankar Khatik- Leading
4545PrithvipurShri Abhay YadavBrajendra Singh Rathore
4646NiwariShri Anil JainCapt. Surendra Singh Yadav
4747KhargapurShri Rahul LodhiSmt. Chanda Singh GourRahul Lodhi- Leading
4848MaharajpurShri Manvendra SinghNeeraj DixitNeeraj Dixit- Won
4949Chandla (SC)Shri Rajesh PrajapatiHariprasad Anuragi
5050RajnagarShri Arvind PateriyaVikram Singh Natiraja
5151ChhatarpurSmt. Archana SinghAlok Chaturvedi
5252BijawarShri Pushpendra PathakRajesh ShuklaRajesh Shukla- Won
5353MalharaSmt. Lalita YadavPradyuman Singh Lodhi
5454PathariyaShri Lakhan PatelGourav Patel
5555DamohShri Jayant MalaiyaRahul Singh Lodhi
5656JaberaShri Dharmendra LodhiPratap Singh LodhiPratap Singh- Leading
5757Hatta (SC)Shri P.L. TantuwayHarishankar ChoudharyP.L. Tantuway- Leading
5858PawaiShri Brijendra Pratap SinghMukesh Nayak
5959Gunnaor (SC)Shri Rajesh VermaShiv Dayal BagariDayal Bagari- Won
6060PannaShri Brijendra SinghShivjeet Singh
6161ChitrakootShri Surendra GaharwarNilanshu ChaturvediNilanshu Chaturvedi- Won
6262Raigaon (SC)Shri Jugal Kishore BagriMs Kalpana Verma
6363SatnaShri Shankar Lal TiwariSiddharth KushwahaShankar Lal Tiwari- Won
6464NagodShri Nagendra SinghYadvendra Singh
6565MaiharShri Narayan TripathiShrikant Chaturvedi
6666AmarpatanShri Ram Khilawan PatelRajendra Kumar SinghRam Khilawan Patel- Leading
6767Rampur-BaghelanShri Vikram SinghRamshankar Payashi
6868SirmourShri Divyaraj SinghSmt. Aruna TiwariDivyaraj Singh- Leading
6969SemariyaShri K.P. TripathiTriyugi Narayan Shukla
7070TeontharShri Shyamlal DwivediRama Shankar PatelShyamlal Dwivedi- Leading
7171MauganjShri Pradeep PatelSukhendra Singh Banna
7272DeotalabShri Girish GoutamSmt. Vidyawati Patel
7373Mangawan (SC)Shri Panchulal PrajapatiBabita Saket
7474RewaShri Rajendra ShuklaAbhay Mishra
7575GurhShri Nagendra SinghSunder Lal Tiwari
7676ChurhatShri Shardendu TiwariAjay A. Singh
7777SidhiShri Kedar Nath ShuklaKamleshwar Prasad DwivediKedar Nath Shukla- Leading
7878SihawalShri Shiy Bahadur ChandelKamleshwar PatelKamleshwar Patel- Leading
7979Chitrangi (ST)Shri Amar SinghSmt. Saraswati SinghAmar Singh- Won
8080SingrauliShri Ramlallu VaishyaSmt. Renu Shah
8181Devsar (SC)Shri Subhash VermaRambhajan Saket
8282Dhauhani (ST)Shri Kunwar Singh TekamSmt. Kamlesh Singh
8383Beohari (ST)Shri Sharad KoulRampal SinghSharad Koul- Leading
8484Jaisinghnagar (ST)Shri Jaisingh MaraviDhyan SinghJaisingh Maravi- Leading
8585Jaitpur (ST)Smt. Manisha SinghSmt. Uma DhurveManisha Singh- Leading
8686KotmaShri Dilip JaiswalSuneel Saraf
8787Anuppur (ST)Shri Ramlal RoutelBisahulal SinghBisahulal Singh- Leading
8888Pushprajgarh (ST)Shri Narendra MaraviPhundelal Singh Marko
8989Bandhavgarh (ST)Shri Shivnarayan SinghDr Dhyan Singh ParsteShivnarayan Singh- Leading
9090Manpur (ST)Sushree Meena SinghPending
9191Barwara (ST)Shri Moti KashyapVijay Raghvendra SinghMoti Kashyap- Leading
9292VijayraghavgarhShri Sanjay PathakPadma ShuklaSanjay Pathak- Leading
9393MurwaraShri Sandeep JaiswalMithilesh Jain
9494BahoribandShri Pranay PandeySourabh Singh SisodiaPranay Pandey- Leading
9595PatanShri Ajay VishnoiNeelesh Awasthi
9696BargiSmt. Pratibha SinghSanjay YadavPratibha Singh- Leading
9797Jabalpur Purba (SC)Shri Aanchal SonkarLakhan GhanghoriaLakhan- Leading
9898Jabalpur UttarShri Sharad Jainvinay Kumar Saxena
9999Jabalpur Cantt.Shri Ashok RohaniAlok MishraAshok Rohani- Leading
100100Jabalpur PaschimShriHarendrajeet Singh BabbuTarun BhanotTarun Bhanot- Leading
101101PanagarShri Sushi! Tiwari (Indu)Sammati Prakash Saini
102102Sihora (ST)Smt. Nandini MaraviKhiladi SinghNandini Maravi- Leading
103103Shahpura (ST)Shri Omprakash DhurveBhoopendra Maravi
104104Dindori (ST)Shri Jaisingh MaraviOmkar Singh Markam
105105Bichhiya (ST)Shri Shivraj ShahNarayan Singh PattaNarayan Singh Patta- Won
106106Niwas (ST)Shri Rampyare KulasteDr Ashok Maskole
107107Mandla (ST)Shri Devi Singh SayyamAshok MurskoleyAshok- Won
108108Baihar (ST)Smt. Anupama NetamSanjay UikeySanjay Uikey- Leading
109109LanjiShri Ramesh BhatereSmt. Hina Likhiram Kawre
110110ParaswadaShri Ramkishore KanwareSmt. Madhu Bhagat
111111BalaghatShri Gourishakar BisenVishveshwar BhagatGourishakar Bisen- Leading
112112WaraseoniShri Yogendra NirmalSanjay Singh MesaniYogendra Nirmal- Leading
113113KatangiShr K.D. DeshmukhTamlal SahareTamlal Sahare- Leading
114114Barghat (ST)Shri Kamal MarskoleArjun Singh KakodiyaArjun Singh Kakodiya- Leading
115115SeoniShri Dinesh Rai (Mun Mun)Mohan Singh Chandel
116116KeolariShri Rakesh Pal SinghRajneesh Harbansh SinghRakesh Pal Singh- Leading
117117Lakhnadon (ST)Shri Vijay UikeYogendra Singh Baba
118118Gotegaon (SC)Dr. Kailash JatavNarmada Prasad Prajapati
119119NarsingpurShri Jalim Singh PatelLakhan Singh Patel
120120TendukhedaShri Mulayam Singh KouravSanjay SharmaSanjay Sharma- Leading
121121GadarwaraShri Gautam PatelSmt. Sunita Patel
122122Junnardeo (ST)Shri Ashish ThakurSunil UikeySunil Uikey- Leading
123123Amarwara (ST)Shri Prem Narayan ThakurKamlesh Shah– Leading
124124ChuraiShri Ramesh DubeySujeet Chaudhary
125125SaunsarShri Nanabhau MahodVijay Chaure
126126ChhindwaraShri Choudhary Chandrabhan SinghDeepak Saxena
127127Parasia (SC)Shri Tarachan BawariyaSohan Lai Valmiki
128128Pandhurna (ST)Shri Tikaram KorachiNilesh Uike
129129MultaiShriRaja PanwarSukhdev Panse
130130Amla (SC)Dr. Yogesh PandagareManoj MalveYogesh Pandagare- Leading
131131BetulShri Hemant KhandelwalNilay Kumar DagaNilay Kumar Daga- Leading
132132Ghoradongri (ST)Smt. Geetabai UikeyBramha Bhalavi
133133Bhainsdehi (ST)Shri Mahendra Singh ChouhanDhamu Singh SirsamMahendra Singh Chouhan- Leading
134134Timarni (ST)Shri Sanjay ShahAbhijeet Shah (Ankit Baba)Sanjay Shah- Leading
135135HardaShri Kamal PatelR. K. DogneKamal Patel- Leading
136136Seoni-MalwaShri Prem Shankar VermaOm Prakash Raghuvanshi
137137HoshangabadDr. Sitasharan SharmaSartaj SinghSitasharan Sharma- Leading
138138SohagpurShri Vijaypal SinghSatpal PaltyaVijaypal Singh- Leading
139139Pipariya (SC)Shri Thakurdas NagvanshiHarish Beman
140140UdaipuraShri Ramkishan PatelDevendra Patel GaderwasDevendra Patel- Leading
141141BhojpurShri Surendra PatwaSuresh Pachouri
142142Sanchi (SC)Shri Mudit ShejwarDr Prabhuram Choudhary
143143SilwaniShri Rampal SinghDevendra PatelDevendra Patel- Leading
144144VidishaShri Mukesh TandonShashank BhargavShashank Bhargav- Leading
145145BasodaSmt. Leena Sanjay JainNishank JainLeena Sanjay Jain- Leading
146146Kurwai(SC)Shri Hari SapraySubhash Bohat
147147SironjShri Umakant SharmaSmt. Masharat ShaheedUmakant Sharma- Leading
148148ShamshabadSmt. Rajshri SinghSmt. Jyotsana YadavRajshri Singh- Leading
149149Berasia (SC)Shri Vishnu KhatriSmt. Jaishree HarikaranVishnu Khatri- Leading
150151NarelaShri Vishwas SarangArif AqueelArif Aqueel- Won
151150Bhopal UttarSmt. Fatima Rasul SiddakiDr. Mahendra Singh Chouhan
152152Bhopal Dakshin-PaschimShri Umashankar GuptaP.C. Sharma
153153Bhopal MadhyaShri Surendra Nath SinghArif Masood
154154GovindpuraSmt. Krishna GourGirish Sharma
155155HuzurShri Rameshwar SharmaNaresh Gyanchandani
156156BudhniShri Shivraj Singh ChouhanArun YadavShivraj Singh Chouhan- Leading
157157Ashta (SC)Shri Raghunath MalviyaEngr. Gopal SinghRaghunath Malviya- Leading
158158IchhawarShri Karan Singh VermaShailendra PatelKaran Singh- Leading
159159SehoreShri Sudesh RaiSurendrasingh ThakurSudesh Rai- Won
160160NarsinghgarhShri Rajyavardhan SinghGirish Singh Bhandari Rajyavardhan Singh- Leading
161161BiaoraShriNarayan PanwarGovardhan Dangi
162162RajgarhShri Amar Singh YadavBapusingh Tomar
163163KhilchipurShri Hajarilal DangiPriyavrat SinghPriyavrat Singh- Leading
164164Sarangpur (SC)Shri Kunwar KotharSmt. Kala Malviya
165165SusnerShri Murali PatidarMahendra Singh Parihar
166166Agar (SC)Shri Manohar UntwalVipin VankhedeManohar Untwal- Leading
167167ShajapurShri Arun BhimawatHukum Singh Karada
168168ShujalpurShri lndersingh ParmarRanweer Sikarwarlndersingh Parmar- Leading
169169KalapipalShri Babulal VermaKunal ChoudharyKunal Choudhary- Leading
170170Sonkatch (SC)Shri Rajendra VermaSajjan Singh VermaSajjan Singh- Leading
171171DewasSmt. Gayatri Raje PanwanJai Singh Thakur
172172HatpipliyaShri Deepak JoshiManoj ChoudhariManoj Choudhari- Leading
173173KhategaonShri Ashish SharmaOm PatelAshish Sharma- Leading
174174Bagali (ST)Shri Pahar SinghKamal Singh Vaskale
175175MandhataShri Narendra Singh TomarNarayan Singh Patel
176176Harsud (ST)Shri Vijay ShahSukhram SalveVijay Shah- Won
177177Khandwa (SC)Shri Devendra VermaKundan MalviyaDevendra Verma- Leading
178178Pandhana (ST)Shri Ram DangoreSmt. Chhaya MoreRam Dangore- Won
179179Nepanagar (ST)Kum. Manju Rajendra DaduSmt. Sumitra Devi Kasdakar
180180BurhanpurSmt. Archana ChitnisHamid Kazi
181181Bhikangaon (ST)Shri Dhul Singh DabarSmt. Jhuma Solanki
182182BadwahShri Hitendra Singh SolankiSachin BirlaSachin Birla- Leading
183183Maheshwar (SC)Shri Bhupendra AryaMs. Vijay Laxmi Sadho
184184KasrawadShri Atmaram PatelSachin YadavSachin Yadav- Leading
185185KhargoneShri Balkrishan PatidarRavi JoshiRavi Joshi- Leading
186186Bhagwanpura (ST)Shri Jamna SolankiVijay Singh SolankiIndependent- Leading
187187Sendhawa (ST)Shri Antar Singh AryaGyarasilal RawatGyarasilal Rawat- Won
188188RajpurShri Antar PatelBala Bachchan
189189Pansemal (ST)Shri Diwan Singh PatelSmt. Chandrabhaga Kirare
190190Badwani (ST)Shri Prem Singh PatelRamesh PatelRamesh Patel- Leading
191191Alirajpur (ST)Shri Nagar Singh ChouhanMukesh PatelMukesh Patel- Leading
192192Jobat (ST)Shri Madho Singh DabarSmt. Kalawati BhuriaKalawati Bhuria- Leading
193193Jhabua (ST)Shri G.S. DamorDr. Vikrant BhuriaG.S. Damor- Leading
194194Thandla (ST)Shri Kalsingh BhabarVeer Singh BhuriaVeer Singh Bhuria- Won
195195Petlawad (ST)Smt. Nirmala BhuriyaValsingh Meda
196196Sardarpur (ST)Shri Sanjay BaghelPratap Grewal
197197Gandhwani (ST)Shri Sardar MedaUmang Singhar
198198Kukshi (ST)Shri Virendra BaghelSurendra Singh Baghel
199199Manawar (ST)Smt. Ranjana BaghelHira Alawat
200200Dharampuri (ST)Shri Gopal KanojePrachi Lal Meda
201201DharSmt. Nina VermaSmt. Prabha Singh Goutam
202202BadnawarShri Bhanwar Singh ShekhawatRajvardhan Singh DattigaonRajvardhan Singh Dattigaon- Leading
203203DepalpurShri Manoj PatelVishal PatelVishal Patel- Won
204204Indore-1Shri Sudarshan GuptaSanjay ShuklaSanjay- Leading
205205Indore-2Shri Ramesh MendolaMohan Singh SengarRamesh Mendola- Leading
206206Indore-3Shri Akash VijayvargiyaAshwin JoshiAkash Vijayvargiya- Leading
207207Indore-4Smt. Malini GourSurjeet Singh ChaddaMalini Gour- Leading
208208Indore-5Shri Mahendra HardiyaSatyanarayan PatelMahendra Hardiya- Leading
209209Dr. Ambedkarnagar-MhowSushree Usha ThakurAntar Singh Dabar
210210RauShri Madhu VermaJitu Patwari
211211Sanwer (SC)Shri Rajesh SonkarTulsi Silawat
212212Nagada-KhachrodShri Dilip Singh ShekhawatDilp Singh Gurjar
213213MahidpurShri Bahadur Singh ChauhanSardar Singh Chouhan
214214Tarana (SC)Shri Anil FirojiyaMahesh ParmarMahesh Parmar- Leading
215215Ghatiya (SC)Shri Ajit Premchandra BorasiRamlal Malviya
216216Ujjain UttarShri Paras JainRajendra BhartiParas Jain- Leading
217217Ujjain DakshinShri Mohan YadavRajendra VasisthaMohan Yadav- Leading
218218BadnagarShriJitendra PandyaMurli MorwalMurli Morwal- Leading
219219Ratlam Rural (ST)Shri Dilip MakwanaLaxman Singh Dindor
220220Ratlam CityShri Chetan KashyapSmt. Premlata DaveChetan Kashyap- Won
221221Sailana (ST)Shri Narayan MedaHarsh Vijay Gehlot
222222JaoraShri Rajendra PandeyK.K. Singh KalukhedaRajendra Pandey- Leading
223223Alot (SC)Shri Jitendra GehlotManoj ChawlaManoj Chawla- Leading
224224MandsourShri Yeshpal Singh SisodiyaNarendra Nahata
225225Malhargarh (SC)Shri Jagdish DewadaParasuram SisodiaJagdish Dewada-Won
226227GarothShri Devilal DhakarHardeep Singh Dang
227226SuwasraShri Radhey Shyam PatidarSubhash SujatiaRadhey Shyam Patidar- Leading
228228ManasaShri Madhav MaruUmrao Singh Gurjar
229229NeemuchShri Dilip PariharSatyanarayan Patidar
230230JawadShri Om Prakash SaklechaRajkumar AheerOm Prakash Saklecha- Leading

Here is the list of winners of Chhattisgarh Assembly election: 

Phase – I

SI.AC No.Name of Assembly ConstituencyName of BJP CandidateNames of Congress CandidatesWinning/Trailing Candidate
173KhairagarhKomal JangelGirwar Janghel JCC leading
274Dongargarh (SC)Srimati Sarojini BanjareyBhuneshwar Shobharam Baghel Cong Wins
375RajnandgaonDr Raman SinghKaruna ShuklaCong leading
476DongargaonMadhu Suden YadavDaleshwar Sahu Cong leading
577KhujjiHirendra SahuChhanni Chandu Sahu Cong leading
678Mohla-Manpur (ST)Kanchanmala BhuaryaIndrashah Mandavi JCC leading
779Antagarh (ST)Vikram UsendiAnoop Nag Cong Wins
880Bhanupratappur (ST)Devlal DuggaManoj Singh Mandavi Cong Wins
981Kanker (ST)Hira MarkamShishupal Shori Cong leading
1082Keshkal (ST)Harishankar NetaamSant Ram Netam BSP leading
1183Kondagaon (ST)Shushri Lata UsendiMohan Markam BSP leading
1284Narayanpur (ST)Kedaar KashyapChandan Kashyap Cong leading
1385Bastar(ST)Shri Shubhau KashyapBaghel Lakheshwar Cong Wins
1486JagdalpurSantosh BhafanaRekhchand Jain Cong leading
1587Chitrakot (ST)Lachuram kashyapDeepak Baij Cong Wins
1688Dantewada (ST)Bhima MandviDevati Karma BJP Leading
1789Bijapur (ST)Mahesh GagadaVikram Mandavi Cong Wins
1890Konta (ST)ITTDhaniram Barsey Kawasi Lakhma CPI Leading

 

PHASE 2

SI.AC No.Name of Assembly ConstituencyName of BJP CandidateName of Congress CandidateWinning/Trailing Candidate
11Bharatpur-Sonhat (ST)Champa Devi PawaleGulab Kamro Cong Wins
22ManendragarhShyam Bhihari JaiswalAmbica Singh Deo BJP leading
33BaikunthpurBhaiyalal RajwadeKhel Sai Singh BJP leading
44PremnagarShri Vijay Pratap SinghParas Nath RajwadeCong leading
55BhatgaonRajni Tripathi Paras Nath Rajwade BJP leading
66Pratappur (ST)Ram Shewak PaikraDr. Premsai Singh Tekan Cong leading
77Ramanujganj (ST)Shri Ramkishun SinghBrihaspat Singh Cong leading
88Samri (ST)Shidhnath PaikraChintamani Mahraj Cong leading
99Lundra (ST)Vijaynath SinghDr. Pritam Ram Cong leading
1010AmbikapurAnurag Singh DevT.S. Baba Congress Won
1111Sitapur (ST)Pro. Gopalram BhagatAmarjeet Bhagat Congress Leading
1212Jashpur (ST)Govindram BhagatVinay Kumar Bhagat BJP leading
1313Kunkuri (ST)Bharat ShaiU. D. Minj Congress Leading
1414Pathalgaon (ST)Shivshankar PaikraRampukar Singh Thakur BJP leading
1515Lailunga (ST)Satyanand RathiaChakradhar Singh Sidar Congress Leading
1616RaigarhRoshan Lal AgarwalPrakash Nayak Congress Leading
1717Sarangarh (SC)Kairabhai ManharUttari Jangade Congress Leading
1818KharsiaOP ChaudharyUmesh Patel Congress Leading
1919Dharamjaigarh (ST)Srimati Livan RattiaLaljeet Singh Rathia Congress Wins
2020Rampur (ST)Nankiram KanwarShyam Lal Kanwar BJP Leading
2121KorbaVikas MahatohJaisingh Agrawal(Jaisingh Bhaiya) Congress Leading
2222KatghoraLakhanlal DevgunPurushottam Kanwar Congress Leading
2323Pali-Tanakhar (ST)Ram Dayal OikeMohit Ram GGP leading
2424Marwahi (ST)Shrimati Archana PorteyGulab Singh Raj JCC(J) Wins
2525KotaShri Kashi SahuVibhor Singh JCC Leading
2626LormiTokhan SahuShatruhan (Sonu) Chandrakar JCC Leading
2727Mungeli (SC)Punnulal MohleyRakesh Patre BJP leading
2828TakhatpurHarshita PandeyRashmi Ashish Singh JCC Leading
2929BilhaDharamlal KaushikRajendra Shukla BJP Wins
3030BilaspurAmar AgarwalShailesh Pandey BJP leading
3131BeltaraRajneesh SinghRajendra Sahu(Dabbu) BJP leading
3232Masturi (SC)Dr Krishanmurti BhandhiDilip Lahariya BJP leading
3333AkaltaraSaurab SinghChunnilal Sahu BJP leading
3434Janjgir-ChampaNarayan ChandelMotilal Dewangan BJP leading
3535SaktiMegharam SahuCharan Das Mahant Cong Leading
3636ChandrapurShrimati Sayungita SinghRam Kumar Yadav Cong Leading
3737JaijaipurShri Kailash SahuAnil Kumar Chandra BJP leading
3838Pamgarh (SC)Ambesh JangdeGorelal Barman BJP leading
3939Saraipali (SC)Shri Shyam TandiKismat Lal Nand Cong Leading
4040BasnaShri D.C. PatelDevendra Bahadur Singh Cong Wins
4141KhallariMonika SahuDwarikadhish Yadav Cong Leading
4242MahasamundShri Poonam ChandrakarVinod Sevan Lal Chandrakar Cong Leading
4343Bilaigarh (SC)Dr Sanam JangdeChandradev Prasad Rai Cong leading
4444KasdolGaurishankar AgarwalShakuntala Sahu Cong leading
4545Baloda BazarShri Tesu DhurendharJanak Ram Verma Cong leading
4646BhataparaShivratan SharmaSunil Maheshwari BJP Wins
4747DharsiwaDevjibhai PatelAnita Yogendra Sharma Cong Wins
4848Raipur RuralNand Kumar Nandey SahuSatyanarayan Sharma Cong leading
4949Raipur City WestRajesh MudyatVikas Upadhyay Cong leading
5051Raipur City SouthBrijmohan AgarwalKuldeep Juneja Cong leading
5152Arang (SC)Sanjay ThetheShivkumar Dahariya Cong Wins
5253AbhanpurChandrashekhar SahuDhanendra Sahu Cong Wins
5354RajimSantosh upadhyaDhanendra Sahu Cong leading
5455Bindrawagarh (ST)Damrudhar PujariAmitesh Shukla BJP Wins
5556Sihawa (ST)Srimati Pinki Shivraj SaahSanjay Netam Cong leading
5657KurudAjay ChandrakarDr. Lakshmi Dhruw BJP leading
5758DhamtariSrimati Ranjana SahuLaxmikanta Sahu BJP leading
5859Sanjari BalodShri Pawan SahuGurumukh Singh Hora BJP leading
5960Daundi Lohara (ST)Lal Mahendra TekamAnila Bhendia Cong Wins
6061GunderdehiShri Deepak SahuSangeeta Sinha Cong leading
6162PatanMotilal SahuKunwer Singh Nishad Cong leading
6263Durg RuralJageshwar SahuBhupesh Baghel Cong leading
6364Durg CitySrimati Chandrika ChandrakarTamradhwaj Sahu BJP leading
6465Bhilai NagarPrem Prakash PandeyArun Vora BJP leading
6566Vaishali NagarShri Vidhyaratan BhasinDevendra Singh Yadav BJP leading
6667Ahiwara (SC)Sawala Ram DhareyGuru Rudra Kumar Cong Wins
6768SajaLabhchand BafnaGuru Rudra Kumar Cong leading
6869BemetaraAvdesh ChandelAshish Kumar Chhabra Cong Wins
6970Navagarh (SC)Dhayaldas BhagelAshish Kumar Chhabra BJP leading
7071PandariyaMotiram ChandravasiGurudayal Singh Banjare Cong leading
7172KawardhaAshok SahuMamta Chandrakar Cong leading
7273KhairagarhKomal JangelAkbar Bhai JCC leading
7374Dongargarh (SC)Srimati Sarojini Banjarey Cong leading
7475RajnandgaonDr Raman Singh BJP leading
7576DongargaonMadhu Suden YadavDaleshwar Sahu Cong Wins
7677KhujjiHirendra Sahu Cong leading