Bengaluru, May 15: The counting for Karnataka Assembly Elections 2018 is underway today, Tuesday. The voting was held on May 12. The Karnataka state is very important for Congress. The Congress is aiming at retaining the only large state it rules after Punjab, while the BJP is striving to form its government in Karnataka, which party president Amit Shah said will be its gateway to the south, for the second time. Below is the list of winning candidates from the Congress party. (Click here for live updates on Karnataka Elections 2018)

In total, there are more than 2654 candidates, including 219 women, in the fray for 224 seats in Karnataka. As per the data released by Chief Electoral Office in Karnataka, the BJP will contest all 224 seats, while the Congress will contest 222 seats. The HD Devegowda-led Janata Dal-Secular (JDS) will contest on 201 seats. The Bahujan Samaj Party (BSP) led by Mayawati, which came into an alliance with the JD(S), will contest on 20 seats.

Karnataka Election Results 2018: Congress List of Winning Candidates

S.NoConstituencyCandidates NameResult
1NippaniKakasaheb Patil runner up
2Chikkodi SadalgaGanesh Hukkeri Winner
3AthaniMahesh Eranagouda Kumatalli winner
4KagwadSrimanth Balasaheb Patil winner
5KudachiAmit Shama Ghatge runner up
6RaybagPradeep Kumar Malagi runner up
7HukkeriA.B. Patil runner up
8ArabhaviArvind Mahadev Rao Dalwai runner up
9GokakRamesh Laxmanrao Jarkiholiwinner
10YemkanmardiSatish L Jarkiholi winner
11Belgaum UttarFairoz N Sait Trailing
12Belgaum DakshinAbhay Patil Winner
13Belgaum RuralSmt. Lakshmi Ravindra Hebbalkar Winner
14KhanapurSmt. Anjali Nimbalkar runner up
15KitturNot yet announced runner up
16BailhongalMahanthesh S. Koujalagi winner
17Saundatti YellammaVishwas Vasant Vaidya runner up
18RamdurgP.M. Ashok runner up
19MudholSathish Chinnappa Bandiwaddarrunner up
20TerdalSmt. Umashree runner up
21JamkhandiSiddu Nyamegouda winner
22BilgiJagadish Timmanagouda Patil (JT Patil) runner up
23BadamiSiddaramaiah winner
24BagalkotHullappa Yamanappa Meti runner up
25HungundVijaynand S. Kashappanavar runner up
26MuddebihalAppaji @ Channasavaraj Nadagouda runner up
27Devar HippargiBapugoud S. Patil runner up
28Basavana BagevadiShivanand Patil winner
29BabaleshwarM.B. Patil Winner
30Bijapur CityAbdul Hameed Mushrif runner up
31NagthanKatakadond Vittal Dondiba runner up
32IndiYashvanthraygoud V. Patilwinner
33SindgiNot yet announced runner up
34AfzalpurM.Y. Patil Winner
35JewargiDr. Ajay Singh winner
36ShorapurRaja Venkatappa Naik runner up
37ShahapurSharanabasappa Darshnapura winner
38YadgirDr.A.B Maalaka Raddy runner up
39GurmitkalBaburao Chinchansur runner up
40ChittapurPriyank Kharge winner
41SedamDr. Sharanaprakash Patil runner-up
42ChincholiDr. Umesh Jadhav Leading
43Gulbarga RuralVijaykumar s/o Ramakrishna runner up
44Gulbarga DakshinAllam Prabhu Patil runner up
45Gulbarga UttarSmt. K. Fatima W/o Qamarul Islam winner
46AlandB.R. Patil runner up
47BasavakalyanB. Narayana Rao winner
48HomnabadRajashekar B. Patil winner
49Bidar SouthAshok Kheny runner up
50BidarRahim Khan winner
51BhalkiEshwar B Khandre winner
52AuradVijay Kumar runner up
53RaichurBasanagouda winner
54Raichur RuralNot yet announced winner
55ManviG. Hampayy Nayak runner up
56DevadurgaRajashekar Nayakrunner up
57LingsugurDurgappa Hoolagere winner
58SindhanurHampanagouda Badarli runner up
59MaskiPratapgouda Patil winner
60KushtagiAmaregouda L. Patil Bayyapur winner
61KanakagiriShivraj Sangappa Tangadagi runner up
62Gangawatilqbal Ansarirunner up
63YelburgaBasavaraj Rayaraddi runner up
64KoppalRaghavendra K. Hitnalwinner
65ShirahattiDoddamani Ramakrishna Shiddalingappa runner up
66GadagHanamanthagaud Patil (HK Patil) winner
67RonPatil Gurupadagouda Sanganagouda runner up
68NargundBasavaraddi Yavagal Winner
69NavalgundVinod K Asooti runner up
70KundgolChannabasappa Shivallirunner up
71DharwadVinay R. Kulkarnirunner up
72Hubli Dharwad EastPrasad Abbayyarunner up
73Hubli Dharwad CentralDr. Mahesh C. Nalwadrunner up
74Hubli Dharwad WestMohammed Ismail Tamatgarrunner up
75KalghatgiSantosh S. Ladrunner up
76HaliyalR.V. Deshpande  Winner
77KarwarSatish Krishna Sail runner up
78KumtaSmt. Sharada Mohan Shetty runner up
79BhatkalMankal Subba Vaidya runner up
80SirsiBhimanna Naik runner up
81YellapurArbail Hebbar Shivaram winner
82HangalMane Srinivas runner up
83ShiggaonSayed Azeempeer S. Khadrirunner up
84HaveriRudrappa Manappa Lamani runner up
85ByadgiS.R. Patil runner up
86HirekerurB.C. Patil winner
87RanibennurK.B. Koliwadrunner up
88HadagalliParameshwara Naik P.T.runner up
89HagaribommanahalliLBP Bheema Naikrunner up
90VijayanagaraAnand Singhrunner up
91KampliJ.N Ganesh
92SiruguppaMurali Krishnarunner up
93Bellary CityB. Nagendrarunner up
94BellaryAnil H.Ladrunner up
95SandurThukaram Winner
96KudligiRahul Gujjalrunner up
97MolakalmuruDr .B. Yogesha Baburunner up
98ChallakereT. Raghumurthyrunner up
99ChitradurgaDr. H.A. Shanmukhapparunner up
100HiriyurD. Sudhakarrunner up
101HolalkereH. Anjaneyarunner up
102JagalurSmt. A.L. Pushparunner up
103HarapanahalliM.P. Ravindra trailing
104HariharS. Ramappa Leading
105Davanagere NorthS.S. Mallikarjun runner up
106Davanagere SouthS. Shivashankarappa winner
107MayakondaK.S. Basavaraja runner up
108ChannagiriVadnal Rajanna runner up
109HonnaliD.G. Shanthanagouda runner up
110ShimogaDr. S.K. Sreenivas Kariyanna trailing
111BhadravatiB.K. Sangameshwara leading
112Shimoga RuralK.B. Prasanna Kumar trailing
113TirthahalliKimmane Rathnakar runner up
114ShikaripuraG.B. Malathesh runner up
115SorabRaju M. Tallur trailing
116SagarKagodu Thimmappa trailing
117ByndoorK. Gopala Poojary trailing
118KundapuraRakesh MaIli trailing
119UdupiPramod Madhwaraj Leading
120KapuVinay Kumar Sorake trailing
121KarkalH. Gopal Bhandary trailing
122SringeriT.D. Raje Gowda leading
123MudigereSmt, Motamma trailing
124ChikmagalurB.L. Shankar runner up
125TarikereS.M. Nagaraju trailing
126KadurK.S. Anand trailing
127ChikkanayakanahalliSanthosh Jayachandra
128TipturB. Nanjamari trailing
129TuruvekereRangappa T. Chowdry trailing
130KunigalDr. H.D. Ranganath leading
131Tumkur CityDr. Rafeeq Ahmed S. Leading
132Tumkur RuralR.S. Ravikumar trailing
133KoratagereDr. G. Parameshwara leading
134GubbiKumar K. trailing
135SiraT.B. Jayachandra Leading
136PavagadaVenkataramanappa leading
137MadhugiriKyathasandra N Rajanna trailing
138GauribidanurN.H. Shivashankara Reddy leading
139BagepalliS.N. Subbareddy leading
140ChikkaballapurDr. K. Sudhakar Leading
141SidlaghattaV. Muniyappa leading
142ChintamaniSmt. Vani Krishnareddy trailing
143SrinivaspurK.R. Ramesh Kumar Leading
144MulbagalG. Manjunatha trailing
145KolarSmt. Roopa Sasidhar trailing
146BangarapetK.M. Narayana Swamy leading
147Kolar Gold FieldSyed Zameer Pasha leading
148MalurK.Y. Nanjegowda leading
149YelahankaM.N. Gopalakrishna trailing
150K.r. PuraB.A. Basavaraja
151ByatarayanapuraKrishna Byregowda Leading
152YeshvanthapuraS.T. Somashekar trailing
153RajarajeshwarinagarMunirathna
154DasarahalliP.N. Krishnamurthy trailing
155Mahalakshmi LayoutH.S. Manjunath trailing
156MalleshwaramM.R. Seetharam trailing
157HebbalB.S. Suresh leading
158PulakeshinagarAkhanda Srinivasamurthy Leading
159SarvagnanagarK.J. George Leading
160C.v Raman NagarSampathraj trailing
161ShivajinagarR. Roshan Baig leading
162Shanti NagarN A Haris Leading
163Gandhi NagarDinesh Gundurao leading
164Rajaji NagarSmt. G. Padmavathi trailing
165Govindraj NagarPriyakrishna trailing
166Vijay NagarM. Krishnappa trailing
167ChamrajpetZameer Ahmed Khan leading
168ChickpetR.V. Devaraj trailing
169 

Basavanagudi

 

M. Boregowda trailing
170Padmanaba NagarB. Gurappa Naidu runner up
171B. T. M LayoutRamalinga Reddy leading
172JayanagarSmt. Soumya R. leading
173MahadevapuraA.C. Srinivas leading
174BommanahalliSmt. Sushma Rajgopal Reddyrunner up
175Bangalore SouthR.K. Ramesh trailing
176AnekalB. Shivanna winner
177HosakoteN. Nagaraju (MTB) winner
178DevanahalliVenkataswamy runner up
179DoddaballapurT. Venkataramanaiah winner
180NelamangalaR. Narayanaswamyrunner up
181MagadiH.C. Balakrishnarunner up
182RamanagaramH.A. lqbal Hussainrunner up
183KanakapuraD.K. Shivakumarrunner up
184ChannapatnaH.M. Revannarunner up
185MalavalliP.M. Narendraswamy trailing
186MaddurG.M. Madhu trailing
187MelukoteNot yet announced trailing
188MandyaAmbareesh trailing
189SrirangapatnaRameshe Babu Bandisiddegowda runner up
190NagamangalaCheluvarayaswamyrunner up
191KrishnarajpetK.B. Chandra Shekarrunner up
192ShravanabelagolaC.S. Puttegowda runner up
193ArsikereG.B. Shashidhararunner up
194BelurSmt. Kirtana Rudra Gowda runner up
195HassanMahesh H.K. runner up
196HolenarasipurManjegowda runner up
197ArkalgudA. Manju runner up
198SakleshpurSiddhaiah (Retd. IAS) runner up
199BelthangadyK. Vasantha Bangera runner up
200MoodabidriK. Abhayachandra Jain Runner up
201Mangalore City SouthB.A. Mohiuddin Bava runner up
202MangaloreU T KHADER Winner
203Mangalore City NorthU.T. Abdul Khader runner up
204BantvalB. Ramanath Rai runner up
205PutturSmt. Shakunthala T. Shetty runner up
206Sulliazameer Ahmed Khanrunner-up
207MadikeriH.S. Chandra Mouli runner up
208VirajpetC.S. Arun Machaiah runner up
209PiriyapatnaK. Venkatesh runner up
210KrishnarajanagaraD. Ravishankar runner up
211HunsurH.P. Manjunath runner up
212HeggadadevankoteAnil Kumar C. Winner
213NanjangudKalale N Keshava Murthy runner up
214ChamundeshwariSiddaramaiah runner up
215KrishnarajaM.K. Somashekar runner up
216ChamarajaVasu runner up
217NarasimharajaTanveer Sait winner
218VarunaDr. Yatheendra Winner
219T NarasipurH.C. Mahadevappa runner up
220HanurR. Narendra winner
221KollegalA.R. Krishnamurthy runner up
222ChamarajanagarPuttaranga Shetty C. Winner
223GundlupetDr. M.C. Mohan Kumari
(Geetha Mahadev Prasad)
 runner up

Conversely, in 2014, in the aftermath of a two-month AAP government in Delhi the BJP won all 7 Lok Sabha seats from the city. In 2013 assembly elections, the BJP had won just 32 seats and failed to get a majority. In elections held in 2015, AAP won 67 of Delhi 70 seats.